Adaptačně environmentální kurz na Šumavě

Žáci SŠ Bor se zúčastnili adaptačně environmentálního kurzu na Šumavě. Kurz byl zaměřen na seznámení ve skupině, utvrzování rolí v kolektivu a samozřejmě na utváření pozitivního vztahu k přírodě. Kurz začal v pátek 9. 10. 2015, kdy byli žáci rozděleni do tří aut a poté jsme vyrazili vstříc Šumavě. K hotelu Malá Paříž jsme dorazili kolem páté hodiny. Po příjezdu se žáci ubytovali a čekala nás menší túra na Špičák. Na vrchol Špičáku jsme bohužel nevylezli, protože žáci se rozutekli po lese a začali sbírat houby. Po procházce nás čekala nejen večeře, ale především seznámení s programem celého kurzu a stanovení jeho pravidel. Hlavním cílem všech aktivit bylo vytvořit jednotnou skupinu žáků. Aktivity probíhaly až do devíti hodin večerních, a poté čekalo žáky osobní volno a večerka v deset hodin.

Druhý den jsme hned po snídani vyrazili na větší túru (o délce kolem 10km) k Čertovu jezeru. Žáci během cesty poznávali nejen okolí, ale také se seznamovali s různými druhy místní flóry a fauny. Po návratu jsme snědli výborný připravený oběd a ulehli jsme k zaslouženému odpočinku. Přes náročnost túry jsme se rychle zregenerovali a žáci si propůjčili hřiště, kde si zahráli fotbal. Zúčastnily se dokonce i dívky, které statečně bránily v branách. Po fotbale následoval opět krátký odpočinek a vzhledem k fyzicky náročným aktivitám, jsme další čas vyplnili dalšími seznamovacími a sociálně psychologickými hrami. Tyto aktivity pokračovaly až do večeře. Po večeři jsme společně zhodnotili celý den a večer jsme uzavřeli dalšími společenskými hrami.

Druhý den po snídani nás čekalo uklízení útulných pokojů a loučení se Šumavou, odkud se nám vůbec nechtělo. Abychom si tedy ještě prodloužili pěkný zážitek, zastavili jsme se na zpáteční cestě domů na zřícenině hradu Rýzmberk.

Kurz se všem velmi líbil a domnívám se, že mnoho žáků by si víkend klidně prodloužili o několik dalších dnů.

Mgr. Kristýna Irchová

Datum vložení: 14. 4. 2020 23:19