Přeskočit na obsah

• Vítejte na nových stránkách Střední školy Bor.
  • Jídelníček najdete na pravé straně menu
  • Nabízíme pořádání rautů a firemních večírků v budově odborného výcviku
  • Vítáme nové a pokračující žáky ve školním roce 2016/2017, přejeme všem hodně úspěchů a vytrvalosti v jejich studiu v naší škole.
  • Střední škola, Bor, Plzeňská 231 zve zájemce o studium na den otevřených dveří, který se koná: 24. 11. 2016 od 7:30 do 14:00 hodin
  • Pro uchazeče

Akce školy

Adaptačně environmentální kurz na Šumavě

Žáci SŠ Bor se zúčastnili adaptačně environmentálního kurzu na Šumavě. Kurz byl zaměřen na seznámení ve skupině, utvrzování rolí v kolektivu a samozřejmě na utváření pozitivního vztahu k přírodě. Kurz začal v pátek 9. 10. 2015, kdy byli žáci rozděleni do tří aut a poté jsme vyrazili vstříc Šumavě. K hotelu Malá Paříž jsme dorazili kolem páté hodiny. Po příjezdu se žáci ubytovali a čekala nás menší túra na Špičák. Na vrchol Špičáku jsme bohužel nevylezli, protože žáci se rozutekli po lese a začali sbírat houby. Po procházce nás čekala nejen večeře, ale především seznámení s programem celého kurzu a stanovení jeho pravidel. Hlavním cílem všech aktivit bylo vytvořit jednotnou skupinu žáků. Aktivity probíhaly až do devíti hodin večerních, a poté čekalo žáky osobní volno a večerka v deset hodin.

Druhý den jsme hned po snídani vyrazili na větší túru (o délce kolem 10km) k Čertovu jezeru. Žáci během cesty poznávali nejen okolí, ale také se seznamovali s různými druhy místní flóry a fauny. Po návratu jsme snědli výborný připravený oběd a ulehli jsme k zaslouženému odpočinku. Přes náročnost túry jsme se rychle zregenerovali a žáci si propůjčili hřiště, kde si zahráli fotbal. Zúčastnily se dokonce i dívky, které statečně bránily v branách. Po fotbale následoval opět krátký odpočinek a vzhledem k fyzicky náročným aktivitám, jsme další čas vyplnili dalšími seznamovacími a sociálně psychologickými hrami. Tyto aktivity pokračovaly až do večeře. Po večeři jsme společně zhodnotili celý den a večer jsme uzavřeli dalšími společenskými hrami.

Druhý den po snídani nás čekalo uklízení útulných pokojů a loučení se Šumavou, odkud se nám vůbec nechtělo. Abychom si tedy ještě prodloužili pěkný zážitek, zastavili jsme se na zpáteční cestě domů na zřícenině hradu Rýzmberk.

Kurz se všem velmi líbil a domnívám se, že mnoho žáků by si víkend klidně prodloužili o několik dalších dnů.

Mgr. Kristýna Irchová

Fota z akce

Exkurze Paříž

V podvečer 18. 10. 2014 netrpělivě čekala skupinka osmnácti žáků Střední školy v Boru, na příjezd autobusu.  Příjezdem autobusu začala jejich několikadenní exkurze s názvem Sladká Paříž.  Díky této exkurzi naší žáci poznali nejen krásné pařížské památky, ale také zajímavosti francouzské kuchyně a především život v tomto velkoměstě.

První den po příjezdu jsme se vydali k jednomu z nejtypičtějších symbolů Paříže, a to k Eiffelovy věži.  Většina našich žáků zdolávala věž pěšky. Mohli si tak vychutnat nejen překrásný výhled na celou Paříž, ale také 345 schodů do prvního a posléze i 359 schodů, které vedly do druhého patra této ocelové věže. Již v této části Paříže se žáci setkali s pouličními prodejci malých věžiček, u kterých mohli velmi dobře využít své schopnosti smlouvání.  Po návštěvě Eiffelovy věže celá naše skupina vyrazila k Invalidovně, což je komplex několika budov, ve kterých může turista nalézt například muzeum Armády či Dóm, ve kterém se nachází hrobka císaře Napoleona Bonaparteho. Po prohlídce francouzské vojenské historie jsme se vydali ještě k jednomu významnému muzeu, a to k  muzeu  d´Orsay.  Zajímavostí je to, že muzeum vzniklo v prostorách bývalého nádraží d´Orsay . Nyní zde lze shlédnout expozici francouzského umění z let 1848 – 1914. Návštěvníci se mohou kochat především jedinečnou sbírkou malířů impresionistů. Mezi nejvýznamnější vystavované obrazy umělce patří díla Vincenta van Gogha, Claude Moneta, Pierrea Augustea  Renoira a mnoha dalších. Závěrem tohoto náročného dne byla plavba noční Paříží. Žáci mohli shlédnout většinu památek nacházejících se podél řeky Seiny.  Pro mnohé žáky byl právě tento zážitek tím nejkrásnějším z celé návštěvy Paříže.

Druhý den byl neméně náročný. Naším cílem byl zámek Versailles, obchodní čtvrť La Dèfense a na závěr čtvrť Montmartre se známým nočním kabaretem Moulin Rouge.  Zámek Versailles je obrovská stavba, které byla vybudovaná především za vlády francouzského krále Ludvíka XIV.  Tento komplex obklopují ještě rozlehlejší zahrady. Na prostoru více než sto hektarech může návštěvník obdivovat nejen překrásné vyhlídky, ale také široké aleje zdobené sochami a fontánami.  Následující prohlídka byla věnována nejmodernější části Paříže, a to obchodní čtvrti La Dèfense. Zde žáci obdivovali nejen vysoké mrakodrapy, ale především utráceli eura v obrovském nákupním centru. Poslední zastávkou druhého dne byla čtvrť Montmartre, která je nejvyšším přirozeným bodem v Paříži.  V této čtvrti lze nalézt mnoho kabaretů a zábavných nočních podniků, mezi něž patří nejznámější kabaret s červeným mlýnem Moulin Rouge.  Na závěr druhého dne žáci navštívili baziliku Sacré-Cœur.

Třetí a zároveň poslední den byl věnován především návštěvě nejznámějšího pařížského muzea Louvre, který patří k největším muzeím na světě. V tomto obrovském komplexu nejen naši žáci, ale všichni návštěvníci obdivují především velkolepý obraz Leonarda da Vinciho Monu Lisu. Po prohlídce muzea jsme vyrazili k poslední zastávce, a to ke katedrále Notre Dame. Tato gotická stavba se nachází na východní polovině ostrova Île de la Cité na řece Seině. Zde naše třídenní exkurze za památkami Paříže skončila a vyrazili jsme opět zpět do západních Čech.

Žáci díky této exkurzi viděli mnoho historicky zajímavých objektů, které patří především k místům, kde se setkávalo mnoho umělců, politiků, reformátorů atd. Jak sami žáci potvrdili, Paříž je stále místo, kde každý z celého světa hledá nejen smysl života, ale také začíná uměleckou dráhu.

STŘEDNÍ ŠKOLA BOR
Plzeňská 231