Přeskočit na obsah
 

  • Vítejte na nových stránkách Střední školy Bor.
  • Jídelníček najdete na pravé straně menu
  • Nabízíme pořádání rautů a firemních večírků v budově odborného výcviku
  • Vítáme nové a pokračující žáky ve školním roce 2017/2018, přejeme všem hodně úspěchů a vytrvalosti v jejich studiu v naší škole.

  • Pro uchazeče

Akce školyVánoční Drážďany


Dne 19. prosince 2017 se uskutečnil vánoční zájezd do Drážďan. Zájezdu se účastnilo 32 žáků střední školy v Boru. Autobus vyjížděl opět ze dvou nástupních míst, a to z Tachova a z Boru. Odjezd z Tachova byl v 6:00 hod. a z Boru následně v 6:30 hodin. Nástup žáků proběhl v pořádku, takže jsme mohli vyjet směr Drážďany. Cesta trvala cca. 4 hodiny, takže jsme asi v polovině cesty udělali přestávka, aby si žáci mohl dojít na toalety. Již během cesty do Drážďan nás paní Patricie seznamovala s historií, vývojem a tradicemi Drážďan. Kolem 11:00 hod. jsme dorazili na místo. Spolu s průvodkyní, paní Patricií Kraftovou, jsme kráčeli do centra Drážďan. Nejdříve jsme prošli Brühlsche Terrase, kde jsme se mohli přesvědčit, že tyto terasy jsou správně označovány jako balkon Evropy. Naskytl se nám nádherný výhled na Labe. Poté jsme postupovali k Semperoper kolem Hofkirche a následně do Zwingeru. Z důvodu malé časové dotace jsme nemohli navštívit žádné muzeum, vyskytující se ve Zwingeru. Po prohlédnutí vnější krásy Zwingeru jsme navštívili první vánoční trh. Tento trh byl zajímavý proto, že byl celý ve stylu středověkém. Už zde mohli žáci nasát tradiční vánoční náladu. Dále jsme se pomalými kroky přesunovali kolem Residenzschloss k nejvýznamnějšímu drážďanskému kostelu Frauenkirche. Zde byli žáci seznámeni s tragickou historii, spojenou právě s tímto kostelem. Následně jsme pokračovali na Altmark, kde se konají největší a nejznámější vánoční trhy. Zde žáci dostali rozchod, aby sami mohli poznávat typické vánoční delikatesy a nakoupit vánoční dárky. Mnozí žáci poté pokračovali také do irského obchodu Primark, který je známý širokým sortimentem oblečení za lidové ceny. Ve čtyři hodiny jsme se všichni opět sešli, abychom se vydali na cestu nazpět do České republiky. Cesta nazpět trvala opět cca. 4. hodiny a proběhla opět v půlce cesty pauza na toalety. Domů jsme dorazili po osmé hodině.

Fota si můžete prohlédnout zde<

Exkurze 7. ročník mezinárodního veletrhu gastronomie Výstaviště Praha - Letňany 6. 10. 2017

Exkurze se zúčastnilo 23 žáků 1., 2. A 3. ročníku oboru Kuchař – číšník.

V rámci mezinárodního veletrhu FOR GASTRO & HOTEL 2017 proběhla soutěž KUCHAŘ ROKU 2017/2018 a celoevropské semifinále soutěže kuchařů Světové asociace kuchařů a cukrářů. Semifinále se zúčastnili kuchaři ze zemí EU. Celou soutěž konferovala herečka Markéta Hrubešová. Žáci mohli na velkých obrazovkách sledovat celý průběh přípravy pokrmů od předkrmu až k dezertu.

Na veletrhu FOR GASTRO & HOTEL se žáci seznámili s novými technologiemi pro gastronomii a vybavení pro hotely a restaurace, ale také s potravinami a nápoji a novými trendy v gastronomii. Ochutnali gurmánské speciality nových vůní a inspirativních chutí z celého světa jak v expozicích vystavovatelů, tak i na venkovní ploše na Street Food Festivalu. Na venkovním prostranství o rozloze 1500 m2 se představily kuchyně z Thajska, Maroka, Gruzie, Vietnamu, Japonska, Mexika a dalších zemí. Aktuální trendy pouličního stravování nabídly rozmanité chutě a vůně, které naši žáci ochutnali.

Žáci byli dále přítomni u odborných soutěží:

JUNIOR BEER COMPETITION – ŽATECKÝ PIVOVAR CUP 2017 – Junior Beer Competition - odborná soutěž juniorských pivních specialistů, kteří poměřili své síly v čepování piva Žateckého pivovaru a vědomostním testu.

BAILEYS JUNIOR MISTR KÁVY FOR GASTRO & HOTEL 2017 - Junior Mistr Kávy - odborná soutěž juniorských baristů, jejichž úkolem bylo připravit ze značkové kávy precizní espresso, cappuccino a volný nápoj – koktejl s použitím Bailey´s.


2
Cesta do Prahy

uvodni_foto
Jízda metrem

uvodni_foto
Nákupy na veletrhu

uvodni_foto
Pojízdná prodejna

uvodni_foto
Přestávka na cestě


Zajišťování celodenního stravování na letním táboře

Vybraní žáci SŠ Bor oboru Kuchař číšník zajišťovali o prázdninách celodenní stravování na letním táboře Střela na Pivoni, který byl pořádán pod záštitou senátora za Chebsko a Tachovsko Mgr. Miroslava Nenutila.

Žáci se museli přizpůsobit novým neočekávaným pracovním podmínkám. Na táboře pracovali bez pomoci svých učitelek. Museli se proto spolehnou na své dosavadní znalosti a dovednosti získané při odborném výcviku ve škole.
K velkému překvapení žáků a k jejich velké radosti je na táboře navštívily učitelky odborného výcviku. Protože byli táborníci na celodenním výletě v Domažliccích, měli naši mladí kuchaři čas, aby si svoji návštěvu užili. Provedli své učitelky po okolí tábora a vypravili se i do přilehlé vesnice Pivoň. Na oplátku jim byla poskytnuta pomoc při loupání pytle brambor, aby byla včas připravena večeře pro navrátivší se táborníky.

Pro naše žáky byla tato zkušenost na táboře velice přínosná, protože netušili, v jakých podmínkách budou stravování zajišťovat. Vyzkoušeli si, jaké to je připravovat různé pokrmy v nestandardních podmínkách.
K potěšení všech se žáci SŠ Bor zhostili svých povinností na jedničku. Všem táborníkům chutnalo, pochvalu nad jejich prací vyjádřil i pan senátor s přáním, aby naši žáci zajišťovali tábotové stravování i v příštích letech.


1
1
1
1
1
1
1
1

Zajišťování cateringu při celostátním závodu v terénní lukostřelbě

Na konci prázdnin zajišťovala naše škola pro velký úspěch již podruhé stravování pro účastníky celostátního závodu v lukostřelbě.
Tato akce pro naši školu byla proti jiným výjimečná tím, že jsme byli požádáni zajistit stravovací služby uprostřed lesa.
Zúčastnění lukostřelci byli velice překvapení kvalitou servisu, protože neočekávali v lese porcelán a teplé pokrmy. Připravili jsme si pro ně hovězí polévku s játrovými knedlíčky a domácími nudlemi. Dále tradiční svíčkovou s knedlíkem, vyšli jsme vstříc i vegetariánským strávníkům v podobě zeleninového rizota se salátem z čerstvé řepy. Škola si touto službou vysloužila veliké poděkování, pochvalu a vážnost. Žáci si tak mohli vyzkoušet zcela netradiční způsob servisu pokrmů, přičemž vše zvládli na výbornou.
Proto jsme Lukostřeleckému oddílu Tachov přislíbili zajištění stravování i při příštím závodu.


1
2
1
1

Slavnostní zahájení školního roku 2017/18Dnes jsme v budově odborného výcviku přivítali nové žáky našich oborů -

Kuchař - číšník, opravář zemědělských strojů a automechanik. Přejeme jim mnoho úspěchů ve studiu na naší škole.


zahajeni

festival_sportu

festival_sportu

festival_sportu

festival_sportu


Dne 22.11. se v SŠ Bor konal již 2. projektový den "Vzpoura úrazům"

Projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny VZPoura úrazům je zaměřen na prevenci úrazů a nehod u dětí a mladistvých. Jeho hlavním cílem je informovat děti a studenty o tom, jak úrazům a jejich následkům účinně předcházet.

Projekt je realizován ve spolupráci s hendikepovanými pracovníky VZP ČR, kteří se prostřednictvím organizovaných besed na mateřských, základních a středních školách snaží dětem problematiku úrazů přiblížit, upozornit je na rizikovost určitých životních situací a naučit je, jak lze vhodnými preventivními opatřeními tato rizika omezit na minimum.

Právě hendikepovaní lidé z vlastní zkušenosti vědí, jaké je to žít s trvalými následky po úrazu a dokážou děti a studenty motivovat k zodpovědné péči o vlastní zdraví a zdraví lidí v jejich okolí. Svou činností v rámci projektu tak přispívají k tomu, aby nepřibývalo dětí, jež v důsledku úrazu žijí s celoživotním postižením.


eu

Soutěž v dovednosti žáků

Žáci naší školy Josef Řežábek a Patrik Vladař se zúčastnili každoročně pořádané soutěže odborných dovedností žáků oboru 41-55-H/01, kde mezi konkurenčními středními  školami obsadili krásné 2. místo. Rádi bychom touto cestou žákům poděkovali za vzornou reprezentaci školy.

soutez1
soutez2
soutez1

Technika má zlaté dno


19. října jsme se společně se žáky ZŠ Bor zúčastnili soutěže, kterou pořádal zřizovatel naší školy Plzeňský kraj „Technika má zlaté dno“ a obsadili výborné 3. místo.
Naším úkolem bylo z předložených stavebnic Merkur a Boffin postavit mechanickou sestavu jednoduchého funkčního pracovního stroje na elektrický pohon s elektronickou regulací.
Soutěž jsme si užili, i přes menší technický problém stavebnice, bylo skvělé pracovat v týmu a postavit fungující stroj.

Josef Knápek a Jakub Hepner, žáci SŠ Bor

1
2
3
4

eu

Adaptačně environmentální kurz na Šumavě

Žáci SŠ Bor se zúčastnili adaptačně environmentálního kurzu na Šumavě. Kurz byl zaměřen na seznámení ve skupině, utvrzování rolí v kolektivu a samozřejmě na utváření pozitivního vztahu k přírodě. Kurz začal v pátek 9. 10. 2015, kdy byli žáci rozděleni do tří aut a poté jsme vyrazili vstříc Šumavě. K hotelu Malá Paříž jsme dorazili kolem páté hodiny. Po příjezdu se žáci ubytovali a čekala nás menší túra na Špičák. Na vrchol Špičáku jsme bohužel nevylezli, protože žáci se rozutekli po lese a začali sbírat houby. Po procházce nás čekala nejen večeře, ale především seznámení s programem celého kurzu a stanovení jeho pravidel. Hlavním cílem všech aktivit bylo vytvořit jednotnou skupinu žáků. Aktivity probíhaly až do devíti hodin večerních, a poté čekalo žáky osobní volno a večerka v deset hodin.

Druhý den jsme hned po snídani vyrazili na větší túru (o délce kolem 10km) k Čertovu jezeru. Žáci během cesty poznávali nejen okolí, ale také se seznamovali s různými druhy místní flóry a fauny. Po návratu jsme snědli výborný připravený oběd a ulehli jsme k zaslouženému odpočinku. Přes náročnost túry jsme se rychle zregenerovali a žáci si propůjčili hřiště, kde si zahráli fotbal. Zúčastnily se dokonce i dívky, které statečně bránily v branách. Po fotbale následoval opět krátký odpočinek a vzhledem k fyzicky náročným aktivitám, jsme další čas vyplnili dalšími seznamovacími a sociálně psychologickými hrami. Tyto aktivity pokračovaly až do večeře. Po večeři jsme společně zhodnotili celý den a večer jsme uzavřeli dalšími společenskými hrami.

Druhý den po snídani nás čekalo uklízení útulných pokojů a loučení se Šumavou, odkud se nám vůbec nechtělo. Abychom si tedy ještě prodloužili pěkný zážitek, zastavili jsme se na zpáteční cestě domů na zřícenině hradu Rýzmberk.

Kurz se všem velmi líbil a domnívám se, že mnoho žáků by si víkend klidně prodloužili o několik dalších dnů.

Mgr. Kristýna Irchová

Fota z akce

Exkurze Paříž


 
 
STŘEDNÍ ŠKOLA BOR
Plzeňská 231
348 02 Bor

Tel: +420 374 790 536
E-mail: sekretariat@ssbor.cz ID datové schránky yzgh4u

Copyright © Střední škola Bor
Všechna práva vyhrazena
Developed by HošekNET